BLOG

Montaż instalacji fotowoltaicznych krok po kroku

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz częściej głównym źródłem energii nie tylko w firmach, ale również w domach. Aby przekonać się, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest dobrym pomysłem, warto zapoznać się z procesem tworzenia i montowanie poszczególnych paneli. Całość - począwszy od projektowania, a skończywszy na montażu, można przedstawić w kilku krokach.

 

Poszczególne etapy tworzenia instalacji fotowoltaicznej

 

Chcąc zamontować panele słoneczne dla domu, warto poprosić o audyt, który pozwoli stwierdzić, czy dom stoi w miejscu, które pozwoli przeprowadzić montaż instalacji fotowoltaicznej. Warto tutaj zwrócić uwagę na kwestię zacienienia, która może być przeszkodą do stworzenia systemu. Kiedy okaże się, że miejsce jest odpowiednie, należy przygotować zestawienie rocznego zużycia energii w danym gospodarstwie domowym. Jeśli instalacja ma powstać na nowym domu, trzeba oszacować wartości. 

 

Przyszedł czas na spojrzenie krytycznym okiem na dach. Okazuje się, że najprostsze konstrukcje są najlepsze. Najlepsze będą dachy jednospadowe, dwuspadowe lub płaskie. Okazuje się, że na montażu można wówczas zaoszczędzić wiele pieniędzy. Kolejną rzeczą, która przybliża właściciela domu do posiadania energooszczędnej instalacji, jest określenie powierzchni dachu, jaką zajmą panele. Wartość tę można określić na podstawie szacowanego zużycia energii. Przyszedł czas na pracę na dachu. Należy tutaj określić, w jakim miejscu zlokalizować falowniki. Należy mieć na uwadze, aby były jak najbliżej rozdzielni prądu, a także bardzo blisko zamontowanych modułów. Najlepiej zatem zamontować go w garażu lub budynku gospodarczym.

 

Przedostatnim krokiem jest dostosowanie instalacji elektrycznej do montażu systemu fotowoltaicznego. Jest to najmniejszy problem, kiedy panele montuje się na nowo powstałym domu. Jeśli montaż będzie przebiegał na wybudowanym już budynku, może okazać się, że trzeba będzie przerobić całą instalację. Ostatnim punktem jest oczywiście montaż paneli oraz podłączenie całego systemu.

Wróć do bloga