BLOG

Panele fotowoltaiczne jako rozwiązanie dla rolnictwa

Niemcy, lider w fotowoltaice wśród najbliższych nam krajów, posiadają panele słoneczne, których moc wynosi tysiące MW. Polska wyróżnia się bardzo podobnym klimatem, dlatego mitem jest przekonanie, że montowanie farm słonecznych w naszym kraju jest nieopłacalne. Panele fotowoltaiczne, które wytwarzają ekologiczną energię są doskonałym rozwiązaniem, szczególnie dla gospodarstw rolnych. Ich liczne zalety sprawiają, że coraz więcej rolników korzysta z tego innowacyjnego rozwiązania.

Fotowoltaika - oszczędności w gospodarstwie rolnym

Podstawową zaletą fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym jest możliwość comiesięcznego zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy. Rachunki ulegają obniżeniu dzięki temu, że nie korzystamy już z prądu od zewnętrznego dostawcy. Wydajność takiej konstrukcji zależy od wielu czynników, warto więc skorzystać z pomocy specjalistów, którzy ocenią, gdzie umieścić poszczególne elementy, biorąc pod uwagę padający cień, nachylenie terenu, czy powierzchnię do zagospodarowania. Dopasowanie fotowoltaiki do potrzeb gospodarstwa rolnego pozwala spać spokojnie w obliczu zapowiadanych podwyżek cen. Innowacyjna propozycja pozwala też na szybkie odzyskanie kosztów początkowych, poniesionych w czasie montażu instalacji fotowoltaicznej. Co ciekawe, oszczędności widać już po pierwszym miesiącu użytkowania, a montowanie paneli fotowoltaicznych na potrzeby rolnictwa okazuje się maksymalnie opłacalne, w porównaniu z innymi miejscami. 

Zalety dla rolników

Panele fotowoltaiczne są niezawodne i mogą służyć przez okres około dwudziestu pięciu lat. To szczególnie ważne w dużych gospodarstwach rolnych, gdzie wprowadzona jest pełna automatyzacja, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na energię elektryczną stale wzrasta. Fotowoltaika nie wymaga od nas dodatkowej pracy i działa w systemie samoobsługowym, dając nam niezależność energetyczną. Panele słoneczne są przy tym ekologiczne, a dla rolników przewidziane są dodatkowe korzyści. Polskie prawo daje im możliwość obniżenia podatku rolnego i skorzystania z ulgi inwestycyjnej, wynoszącej około dwadzieścia pięć procent. Wybranie takiego źródła pozyskiwania energii upoważnia też do odliczenia podatku VAT z tytułu montażu fotowoltaiki, co przekłada się na kolejne oszczędności. 

 

Wróć do bloga